Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uskutečněné akce v roce 2017

Vážení a milí přátelé střediska,

protože se nám přiblížil vánoční čas a zanedlouho vstoupíme do roku 2018, nezbývá než zavzpomínat na rok 2017 jako takový.

Během roku se stala spousta událostí, na které rádi vzpomínáme. Ať už je to zapojení opatrovníků do projektu MSK „Podporujeme hrdinství, které není vidět“, které sblížilo opatrovníky, navázaly nová přátelství. Měli možnost se vzdělávat na seminářích, workshopech,  Zahradní slavnost, oslava k  25.výročí vzniku SPR a mnoho dalších. S klienty jsme si užili vícedenní pobyt, zažili jsme úspěchy i na poli sportovním – turnaje v bowlingu, minigolfu, stolním tenise.

Snažili jsme se klientům zpestřit program o řadu dalším kulturních a společenských akcí, v létě jsme navštívili nová místa v rámci putování po Moravskoslezském kraji a plánujeme další aktivity, které bychom s klienty rádi absolvovali.

Ráda bych všem touto cestou poděkovala za spolupráci v tomto roce a přeji mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě v roce 2018.

Vánoční posezení u punče

Již tradiční vánoční posezení klientů, zaměstnanců a dobrovolných pracovníků se tentokráte neslo ve vůních vánočního cukroví a nealko punče. Jako vždy panovala skvělá atmosféra s doprovodem koled, výroby drobných dárků a nezapomnělo se ani na vánoční staročeské tradice. Další fota

img_1749.jpg

12.12.2017 se uskutečnila druhá část semináře, která se zabývala dotazy  opatrovníků. Řešily se konkrétní a jednotlivé případy ( např. jak napsat odvolání na soud, jak založit opatrovnickou radu, jak určit opatrovníka po smrti současného, otázky, které vzešly z předchozího semináře ……apod.) FOTA

 

img_1729.jpg

GONG, čtvrtek 7.12.2017   Advent plný křídlení přilétl ….

XII. ročníku festivalu v Gongu zahájily dopolední zážitkové workshopy na téma "Jak porozumět autismu, myšlení a chování lidí s poruchou autistického spektra, ale nejen...". Od 15:00 hodin v přízemích prostorách prezentovalo výsledky práce klientů  47 ostravských neziskových organizací. V horním patře se pořadatel postaral o zábavu návštěvníků v dílnách, určených pro děti i dospělé. K dispozici byl dětský hrací koutek, rallye jízda na zdravotních vozících.  Odpočinková zóna nabídla domácí občerstvení z kuchyně neziskových organizací.

img_1699.jpg

Dne 5.12.2017 se v rámci projektu KÚ MSK „ Podporujeme hrdinství, které není vidět“ uskutečnil v našem denním stacionáři seminář na téma: Opatrovnictví. Cílem tohoto semináře bylo předat dostatek informací k dané problematice. Přítomni opatrovníci byli seznámeni s novinkami oblasti práva a ošetřovatelství. Sami opatrovníci – pečující osoby měli možnost se k dané problematice vyjádřit, reagovat na konkrétní téma. Při tomto setkání se navázalo na minulé setkání s Mgr. Z. Durajovou, kde  účastníci semináře dostali spoustu nových informací. Na to setkání se  všichni velmi  těšili.

img_1677.jpg

Závěr roku ve znamení sportu

V posledním kalendářním měsíci roku 2017 se uskutečnily dva turnaje. Prvý proběhl 2.12.2017 v režii Čtyřlístku - Centra pro osoby se zdravotním postižením v Ostravě-Muglinově. Jednalo se o XXII. Vánoční  turnaj ve stolním tenisu a zároveň VI. ročník Memoriálu Václava Benedíka. Po několika letech slavili sportovci našeho SK Chachaři skvělý úspěch – obsadili jsme  1.místo (zásluhou Jana Lanty máme zlato) a  stříbrnou medaili získal Petr Duda.

 V úterý 5.12.2017,  tentokrát pod taktovkou SPR  - SK Chachaři proběhl turnaj v bowlingu. Tento byl pojat jako „Mikulášské zápolení“. Mezi sebou se utkalo 8 družstev, celková účast čítala 55 osob. Soutěž probíhala ve sváteční, vánoční atmosféře. Zvítězili všichni! Účastníci obdrželi teplé občerstvení, medaile, mikulášské balíčky. Vedoucí družstev si převzali sportovní poháry jako upomínku na tento turnaj. 

MIKULÁŠ se svou družinou navštívil klienty, kteří se sportovního klání neúčastnili přímo v učebnách denního stacionáře. DALŠÍ FOTA

dscf2258.jpg

Workshop

Dne 30.11.2017 se v rámci projektu KÚ MSK „ Podporujeme hrdinství, které není vidět“ uskutečnil v našem denním stacionáři  workshop s vánoční tématikou  a to : výroba adventních věnců.

Cílem projektu bylo setkání opatrovníků v tomto adventním čase s účelem vyrobit si adventní věnec. Přítomni opatrovníci byli seznámeni s různými technikami pletení. Měli možnost si vyzkoušet i samotné pletení. Po této namáhavé části přišlo na řadu již jen zdobení a samotné dokončení výrobku. Při tomto setkání se navázalo na minulé setkávání a opatrovníci se na sebe vzájemně těšili.

Workshop se mimořádně vyvedl. I přes počáteční obavy a strach, že to nezvládnou se workshop vydařil. Všichni přítomní odcházeli nejen s krásným adventním věncem, ale i s úsměvem na tváři   FOTO

img_1652.jpg

Nezbývá než popřát všem opatrovníkům krásné svátky.

Advent plný andělů

Dne 28.11.2017 proběhl v Impact  Hubu  12.ročník  benefice : Advent  plný andělů. Moderátorem celé akce byl Roman Pastorek.Audio pozdrav zaslal všem zúčastněným organizacím náměstek primátora - Mgr. Michal Mariánek. Akce byla na určena na podporu místních neziskových společností.               

7 vybraných neziskových společností  mělo možnost  se prezentovat výrobky ze svých terapeutických dílen.K příjemnému skoro již adventnímu času přišel zazpívat sbor „Ostravské kliky“ zpěvačka z místní Múzické školy. Nezbývá než popřát všem krásný Advent. FOTO

20171128_171139.jpg

Kino CineStar Ostrava (OC Futurum) 23.11.2017

Majíc na paměti známý citát  Sebastiana Roch Chamforta:

“Je ztracený každý den života, kdy jsme se nezasmáli“,

vybrali jsme si na čtvrteční dopoledne filmové představení ŠPUNTI NA VODĚ. A jak se ukázalo, byla to správná volba. Jednalo se o původní českou komedii, při které nezmizel divákům po celé dvě hodiny úsměv z tváře. Příhody byly zábavné, všem blízké, herecké obsazení nezklamalo.

Sociální automobil

img_3160.jpg

Zásluhou společnosti KOMPAKT, s.r.o. sídlícím v  Poděbradech, jezdí po celé republice již 376 sociálních automobilů. Jedno z nich  - osobní automobil Renault Master bylo předáno dne 17.10.2017 zástupcem firmy panem Břetislavem Božoněm i našemu Středisku pracovní rehabilitace. Automobil bude sloužit pro potřeby klientů s mentálním postižením, zejména pak pro Sportovní klub CHACHAŘI, k přepravě našich sportovců, účastníků  různých místních, krajských, celorepublikových i zahraničních  akcí.

img_3103.jpg

 

Dne 27.9.2017 proběhla oslava k 25.výročí vzniku SPR-DS.

bende.jpgZahájit akci přijel místostarosta Městského obvodu Poruba – Ing. Dalibor Malík. Našemu středisku popřál mnoho dalších úspěchů v naší práci a dalších alespoň 25 let působení. 

Akce byla velmi zdařilá – během celé akce nechyběla skvělá hudba, o kterou se postaral DJ Dusty. Po celou dobu konání byla k dispozici trampolína a dětský hrad. Pobavit nás přišel Klaun z Balónkova, a nechybělo ani hudební vystoupení .

Oslavu zaštítil a našim klientům zazpíval Petr Bende. Po vystoupení byla autogramiáda, o kterou byl neskutečný zájem.

Nechybělo drobné občerstvení, teplý čaj, nebo káva.

Akci navštívili např. studenti SŠ prof. Zdeňka Matějčka i se svými učitelkami, ředitelka Soukromé školy v Ostravě-Mariánských Horách Mgr. Dagmar Mazáková, děti z mateřské školky z L.Podéště, rehabilitační sestry s dětmi z Dětského rehabilitačního stacionáře v Porubě, SPMP Ostrava a další. FOTO

Vícedenní pobyt  pro osoby se zdravotním postižením

byl uskutečněn  pro podpůrnou skupinu SPR-DS ve dnech 25-27.8.2017 v Beskydech, hotelu Bauer. Projekt probíhá  pod názvem “ Podporujeme hrdinství, které není vidět „. Projekt financuje MSK. Na pobytu jsme přivítali hosty :  Mgr. Davida Ruckého – evaluátora projektu. Dalším hostem byla Ing. Dana Sáčková – projektová manažerka z KÚ MSK. Lektorem pro tento seminář byla Bc. Dobromila Kristofory. Naši asistenti odvedli skvělou práci. Spokojeni byli opatrovníci i jejich děti. Víkend nabitý aktivitami, akcemi. FOTO

jezirko.jpg

 

 

Léto budiž pochváleno …….

Letní aktivity jsou jako každoročně zaměřené na aktivizační, volnočasové   a zájmové činnosti.Většina klientů toto období tráví v kruhu rodiny, pobytu na chatách, tuzemských i zahraničních pobytech. Programů, které nabízí SPR se účastní přihlášení zájemci, kteří jsou pro toto období zařazení do jedné skupiny. A hned 3.července jsme se vydali do centra Ostravy, kde jsme si prohlédli SKLEP STRAŠIDEL, který byl plný pohádkových postav a příšerek, které vrací i dospělé do světa fantazie a pohádek. Další výlet byl směrován na Slezsko-ostravský hrad. Výstava okultistických předmětů, záhadných jevů a nadpřirozených bytostí zaujala všechny přítomné. Z hradní věže byl navíc fantastický výhled na „Dolní oblast Vítkovic“ a centr města.

Pestrý letní program zaujal nejen klienty, ale i jejich zákonné zástupce, kteří vyslovili spokojenost s náplní volnočasových aktivit. Jen pro ilustraci připomínáme několik zdařilých akcí:

  • návštěva „porubské Myslivny“
  • procházka pustkoveckým údolím, u rybníčku: pozorování, krmení divokých kačen
  • cukrárna: nejen mlsání, ale i zároveň nácvik (opakování) společenských dovedností
  • výstavy obrazů a to jak v porubské radniční Galerii na schodech, tak i ve FN Poruba
  • Plesná: zde jsme jednou využili možnost prohlédnout si Putovní výstavu k 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě „Od Petřkovické Venuše k Dolní oblasti Vítkovic    foto zde

 Den sblížení

15.6. se sešli příznivci, hosté a klienti na nově upravené střediskové zahradě, aby jako každoročně přivítali nástup léta. Počasí nám přálo a my jsme mohli plně využít celou plochu zahrady. Hosté ocenili vystoupení Porubských trubačů. Velký dík proto patří empatickému vedoucímu tohoto sboru panu P. Zatloukalovi, který se zároveň ujal role moderátora. Vyslyšel přání hostů a přidal i skladby k tanci, ke zpěvu. Všichni účastníci letní slavnosti obdrželi osvědčení o absolvování programů denního stacionáře, nechybělo občerstvení, i malá sladká odměna za účast v soutěžích, které probíhaly na pěti stanovištích. Celá akce byla zakončena vypuštění, „balónků štěstí“.

img_1357.jpg 

Zaměstnanecké granty ArcelorMittal Ostrava již mají své příjemce

Ostrava, 13. června 2017

Letos zaměstnanci huti a jejích dceřiných společností žádali o podporu charitativních projektů už pojedenácté. Podmínkou bylo, že musí s neziskovou organizací dlouhodobě spolupracovat. Komise z 97 žádostí vybrala 38 nejvíce společensky prospěšných projektů. Rovněž Středisko pracovní rehabilitace podalo žádost o grant a i když se hodnotila nejen prospěšnost, ale i kvalita zpracování, bylo SPR úspěšné a obdrželo dar ve výši 20.000,-Kč na úpravu zahrady pro klienty denního stacionáře.

mital.jpg

Soutěžíme napříč generacemi

V pátek 2.června proběhl pod záštitou městského obvodu Poruba v Domě s pečovatelskou služba Astra  jubilejní 10.ročník JUNIOR-SENIOR HANDIKEPIADY. Maskotem letošního ročníku byl krtek- jeho oslava 60.narozenin. Zúčastnilo se 24 týmů, kteří plnili zadání vědomostních a sportovních disciplín. Podpořit jejich výkon přišli i Porubští trubači. Připravenost a velká snaha našich klientů přinesla ovoce. Podařilo se nám obsadit zlatou, stříbrnou i bronzovou příčku. Toto krásné vítězství je motivací pro další ročníky, na které se již nyní moc těšíme.

img_1273.jpg

Hasičský záchranný sbor Ostrava

Jako bonus k požárnímu poplachu jsme do programu denníhio stacionáře, zařadili prohlídku techniky nového hasičského automobilu, který patří IZS Ostrava. Automobil přijel 17.5. ze záchranné stanice 112 – Martinov. Profesionální pořárníci předvedli ukázku zásahu a poté trpělivě odpovídaliu na dotazy ze stran klientů. Děkujeme za tuto akci, která byla velmi přínosná.

20170517_103057.jpg

SPORT

Ve čtvrtek 18.5.2017 v dopoledních hodinách proběhl v prostorách restaurace Bowling Park Ostrava v Ostravě Hrabůvce, na ulici mjr. Nováka 1490/14  III: ročník Stonožkového dvojboje v bowlingu a minigolfu. Z našeho střediska zúčastnily dva týmy SK Chachaři. Turnaj probíhal v příjemné, zábavné atmosféře. Zvítězili všichni, kteří projevili sportovního ducha. V celkovém pořadí jsme obsadili 3. a 4. místo. Blahopřejeme všem účastníkům sportovního klání.

img_1186.jpg

POŽÁRNÍ  DEN  V  SPR

V pátek  5.5.2017 se uskutečnilo ve Středisku pracovní rehabilitace taktické požární cvičení, jehož cílem bylo procvičení evakuace osob – klientů denního stacionáře z  „ohroženého prostoru“. Tato letošní akce byla součástí preventivního výchovného programu SPR-denního stacionáře. Při této akci se ověřila rychlost evakuace osob z ohroženého prostoru a zároveň připravenost požární hlídky na likvidaci požáru.Pro větší atraktivitu cvičení jsme na střediskové zahradě provedli interaktivní ukázku hašení požáru. Obsluhu hasícího přístroje si vyzkoušeli členové požární hlídky, pracovníci i samotni klienti. Toto praktické cvičení proběhlo pod dozorem bezpečnostního technika pana Jana Šuhajdy.

img_20170505_111942.jpg 

„Zdravá příroda – zdravý člověk“

V úterý 25. 04. 2017 se na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě uskutečnil Den Země, věnovaný tématu „Zdravá příroda – zdravý člověk“. I letos klienti našeho denního stacionáře tuto akci navštívili. Zajímali se o „Bylinkové kouzlení“ – divoké byliny, přírodní kosmetiku, výrobu bylinkového mýdla. Také se jim líbily i další nabízené programy jako např. „Tajemství lesa“ (život volně žijících lesních zvířat s praktickými ukázkami – paroží, kožešiny…), kdy poznávali živé sovy, ukázky kynologie, zapojili se do některých soutěží, zábavných pokusů s vodou, vyrobili si památeční brož s logem DEN ZEMĚ. Asi nejvíc nás zaujala auta, tudíž projekt Zdravě po Ostravě, který se zabývá alternativní formou dopravy (elektromobily, nízko-emisní osobní automobily), která by měla snížit negativní dopad osobní automobilové dopravy na zdraví a životní prostředí. Zde se nám přímo věnoval jeden příslušník Policie ČR, který odpovídal na všechny zvídavé dotazy.

img_1145.jpg

„Každý den s autismem“

30.3.2017 a 31.3.2017 se v rámci dalšího vzdělávání pracovníků v sociálních službách zúčastnilo šest zaměstnanců našeho střediska konference věnované Mezinárodnímu dni porozumění autismu. Konference proběhla v Aule VOŠS Ostrava, prvý den pod záštitou náměstka hejtmana MSK pana Jiřího Navrátila, druhý den pak převzala záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová.. Nápadů a témat k zamyšlení bylo spoustu a posloužilo nám, pracovníkům v sociálních službách lépe porozumět tomuto problému a také aplikovat některé postupy v praxi. Přínosem byly jak příspěvky lektorů z řad odborníků, tak i zajímavé prezentace rodičů dětí postižených autismem.

20170331_101155.jpg

Návštěva filmového představení v Cinesstaru v Ostravě.20.3.2017

 Poprvé v roce 2017 jsme vyrazili za kulturou. A to hned na velmi propagovaný a médií sledovaný  film Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha s hudbou Ondřeje Brzobohatého. Výběr představení odpovídá zaměřením a obsahem cílové skupině. Zpětná vazba klientů vyzněla více než kladně: cestování v pohodě, ve FUTURU příjemné prostředí, výborní herci. Za všechny tuto akci  zhodnotil   Zdeněk MARCHLÍK  - v kině se mi líbilo !  Film je plný humoru, všichni jsme se smáli. Rád půjdu do kina zase.

kino.jpg

KOGNITIVNÍ REHABILITACE S KLIENTY SPR - DENNÍHO STACIONÁŘE

SPR-denní stacionář o.p.s. navázalo v roce 2015 spolupráci s Centrem trénování paměti (CTP), které je součástí nestátní neziskové organizace MENS SANA. Hlavním záměrem Centra trénování paměti je poskytování širokého spektra kognitivně-rehabilitačních aktivit, za využití různých variant tréninku:

* počítačové programy vyvinuté speciálně pro kognitivní rehabilitaci (Happy Neuron

* didaktický systém Logico Piccolo

* metoda tužka–papír (řešení písemných a grafických úkolů)

* další tréninkové pomůcky a kolektivní hry

* arteterapie a muzikoterapie (výtvarná a umělecká činnost jako prostředek rehabilitace)

CTP pod vedením pana Mgr. Antonína Lišky umožňuje našim klientům v Centru trénování paměti na ul. Bulharská 7, Ostrava-Poruba tzv. Kognitivní rehabilitaci. Jedná se o systematický a pravidelný trénink mozku. Má za cíl zlepšování a podporu kognitivních (poznávacích) funkcí mozku, mezi něž patří především paměť, soustředění, logika, prostorová orientace apod.

dsc01126.jpg

 

Nová aktivita SPR

V únoru jsme byli osloveni zástupci společnosti MOMENT. Protože se nám projekt líbil, navázali jsme spolupráci, která bude prospěšná pro naše obě organizace. Společnost MOMENT ČR, o.p.s. zahájila svou činnost v roce 2012 v návaznosti na západoevropský systém financování veřejně prospěšných projektů, Charity Shops. Posláním společnosti MOMENT je provozování charitativních obchodů, které svou činností podporují další neziskové organizace. MOMENT Česká republika, obecně prospěšná společnost
Ostrava, Moravská Ostrava a Přívoz, Českobratrská 1788/20, IČ 29444659

image001.png

 

Z lednového dění v SPR

Letošní paní zima dává o sobě vědět v plné síle. V mrazivých dnech jsou činnosti pro klienty zaměřeny na terapeutické činnosti v SPR, návštěva bowlingu a centra volného času. V tomto mrazivém období přijde vhod lipový čaj, jehož květy jsme sklízeny spolu s klienty v letních dnech.

cajovyndychanek.jpg

 

Nechybí ani pravidelný  nácvik vaření - tentokráte se klienti rozhodli pro těstovinový salát. No a práce jim šla skvěle. Než se těstoviny uvařily, klienti si zopakovali jak  správně připravit sváteční stůl – včetně skládání ubrousků a správné položení příborů, talířů a skleniček.

priprava-pokrmu.jpg

A protože příval sněhu dorazil i do Ostravy, nechybělo ani koulování a pohled na zasněženou zahradu.

2--2-.jpg