Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uskutečněné akce v roce 2016

Vánoční dopoledne v DK Akord

V pondělí 12.12. 2016 si naši klienti užívali předvánoční pohodu v DK Akord, kde jim k dobré náladě přišel zahrát Rock and Roll Band Marcela Woodmana, návod na čarovné vánoce vykouzlili kouzelníci a zábavou nás provedli tanečníci se svým strhujícím vystoupením. Všem se toto vystoupení líbilo a  nešetřili chválou. V tomto vánočním čase to bylo pro naše klienty příjemné zpestření. Poděkování patří i  Sdružení Podkova, která tuto akci pro handicapované pořádala.

sam_0384.jpg

Memoriál Václava Benedíka

Jako každým rokem, tak i letos uspořádal Čtyřlístek-centrum pro osoby se zdravotním postižením Vánoční turnaj ve stolním tenisu. Již tradičně se uskutečnil první prosincovou sobotu, která tentokrát připadla  na 3.prosinec. Jde již o XXI.ročník, který byl zároveň V. ročníkem Memoriálu Václava Benedíka . Celá akce probíhala v příjemné Vánoční atmosféře. VÁNOČNÍ TURNAJ natáčela ostravská TV – Polar. Televizní spot byl vysílán v pondělí 5.12.2016. Všichni naši sportovci postoupili do finále. Medaili pak vybojoval Jaroslav Novotný. 

dscf2117.jpg

Střediskový turnaj ve stolním tenisu

Ve středu 23.11.2016 se v Centru volného času uskutečnil 1. ročník střediskového Turnaje ve stolním tenisu. Členové sportovního oddílu od září pilně trénovali pod vedením pana Vávry a na turnaj se moc těšili. Hráči byli rozděleni do dvou skupin, postupným vyřazováním došli do finále a na prvních třech místech se umístili: 1.místo - Jan Lanta, 2.místo - Petr Duda a 3.místo - Jakub Gelnar.  Byla to zároveň příprava na Vánoční turnaj, který proběhne 3.12.2016 v ostravském Čtyřlístku – centru pro osoby se zdravotním postižením - všem soutěžícím budeme držet palce! 

2--1-.jpg1.jpg

EXKURZE V "MARLENCE"

Říjnovou akcí, na kterou se naši klienti moc těšili, byla ve čtvrtek 20.10.2016 exkurze do výrobny medových dortů  MARLENKA  ve Frýdku - Místku. V návštěvnickém centru jsme se dozvěděli vše o historii a výrobě Marlenky, shlédli jsme projekci dokumentárního filmu s odborným výkladem a ochutnali všechny současné výrobky včetně kávy. Během prezentace byly také trpělivě zodpovězeny naše "všetečné" dotazy. Poté naše kroky směřovaly do útrob výrobní haly a my si tak mohli prohlédnout výrobu Marlenky přímo v praxi. Na závěr vydařené exkurze jsme si mohli sladké a voňavé výrobky za výhodnou cenu nakoupit. I když nám nepřálo počasí, akce se vydařila a do střediska jsme se vrátili spokojení. Tímto bychom chtěli poděkovat panu Martinovi Pěsňovi za sponzorský dar - dopravu zájezdovým autobusem.

Návštěva divadla

V pondělí 3.10.2016 jsme se vypravili za kulturou na divadelní představení "GOSSIP" do loutkového divadla v Ostravě. Shlédli jsme strhující pohybové představení nabité emocemi, o síle klepů, pomluv a fám, které dokážou náš život obrátit naruby a někdy se k nám dostanou ještě dříve, než vzniknou. Tato inscenace, popisující průběh narozeninového večírku, se stala událostí sezony a získala několik nominací - autorkou je Lenka Vagnerová. Silný zážitek z představení nepokazilo klientům ani deštivé a chladné počasí.

Den otevřených dveří českého rozhlasu Brno

Dne otevřených dveří Českého rozhlasu v Brně se dne 10.9.2016 se zúčastnil Martin Schindler. Byl s ním uskutečněn rozhovor, jehož část si můžete pustit kliknutím na první obrázek a po kliknutí na druhý obrázek si můžete poslechnout jeho zpěv.

sam_0352.jpg  sam_0358.jpg

Zahradní estetizace

V měsíci září začala na zahradě SPR všemi očekávaná rozsáhlá rekonstrukce. Zástupci Magistrátu města Ostravy poskytli plánovanou dotaci na estetizaci a vybudování bezpečného zázemí pro naše klienty. Stavební práce začaly demolicí stávajících chodníků a betonových ploch, dále pak budou pokračovat vybudováním nových chodníků ze zámkové dlažby. Na závěr rekonstrukce bude postaven dřevěný altán, který má sloužit nejen k relaxaci, ale také jako místo pro práci mimo učebny a v teplých letních měsících poskytne příjemný stín. Celou zahradu pak doplní travnaté plochy, stromy a keře. Děkujeme klientům a jejich zástupcům za shovívavost k hluku a vzniklým překážkám během prací na zahradě. 

sam_0339.jpg

LEGIOVLAK

Velmi vydařenou zářijovou akcí byla 8.9.2016 prohlídka "Legiovlaku" v Ostravě - Svinově. Jednalo se o repliku legionářského vlaku z období let 1918 - 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. V jednotlivých vagónech jsme měli možnost vidět poštu, krejčovství, kino, plukovní prodejny, ale také zdravotní, štábní, obytný či obrněný vůz. Prohlídkou této výstavy si naši klienti mohli udělat živý obrázek o tom, jak vypadal těžký život v době po první světové válce.

img_1033.jpg

Letní provoz v SPR - "VÝLETOVÁNÍ"

Letošní léto se v našem středisku trávilo trochu jinak - aktivněji. V rámci poznávání Ostravy a okolí jsme navštívili tato zajímavá místa: Sanatoria Klimkovice, Konírnu v Plesné s obědem v "Kaf(r)árně", Miniuni, Muzeum hraček, Olympijský park v centru a "Sdílko" v Porubě. Pěší výlety byly podnikány do přilehlých parků v Plesné, Pustkovci a na 4.obvodě u sportovní haly "Fajne". Díky těmto akcím se klienti měli možnost aktivněji zapojit do běžného společenského života a vidět mnoho zajímavého. Mohli si sami nakoupit drobné upomínkové předměty, objednat oběd v restauraci, zákusek a kávu v cukrárně, či vybrat zmrzlinu. Naše letní "Výletování" mělo úspěch u všech zúčastněných, moc jsme si to užili a načerpali síly na další tvořivou práci ve Středisku pracovní rehabilitace. Rozhodli jsme se pokračovat v tomto duchu i příští léto.

img_0868.jpg

Do stínu lesa

V minulém týdnu jsme i v SPR pocítili teplou frontu s vysokými teplotami.... A jelikož máme to štěstí a kousek od střediska se rozprostírá les, vydali jsme se dýchat vlahý a zdravý, čerstvý vzduch. Vyzbrojeni "pitným režimem" a pokrývkami hlavy, prošli jsme si stezkou vedoucí středem lesa, přes dřevěné lávky, kolem potoka a závěrem do strmého kopce. Příjemně unaveni si klienti odpočinuli v dřevěném altánku. Jsme rádi, že se můžeme radovat z kouzel přírody kousek od sídliště. 

2les.jpg

Lidé lidem již podeváté

Ve čtvrtek 23. června 2016 se již podeváté uskutečnil a tradiční akce poskytovatelů  sociálních služeb a souvisejících aktivit města Ostravy  Lidé lidem. Již tradičně probíhala na Masarykově náměstí. Letos pod záštitou náměstka primátora Michala Mariánka. Středisko pracovní rehabilitace zahajovalo svou prezentaci v 9:00 hod. Prezentace probíhala formou prodeje drobných výrobků z terapeutických dílen a rozdávání letáčků SPR.

lide-lidem.jpg

DEN SBLÍŽENÍ

Magické datum 16.6.2016 bylo magickým čtvrtkem i v našem středisku - konal se DEN SBLÍŽENÍ - akce, na kterou se celý rok těší všichni klienti i kolektiv zaměstnanců. Krásné letní počasí nám umožnilo konání Garden party v prostorách zahrady, kde se již tradičně sešli:  organizace SPR a SPMP, studenti a mistrové Střední školy Z.Matějčka, rodiče klientů a přátelé našich organizací. Vše vypuklo v 9:00 hod. slavnostním zahájením a předáním osvědčení jednotlivým klientům za celoroční absolvování aktivizačních, výchovných, terapeutických a pracovně-rehabilitačních  aktivit. Poté následovala výroba přáníček, které si klienti vypustili spolu s nafukovacími balónky. Na zahradě to také vonělo - občerstvení v podobě grilovaných párků a klobás chutnalo všem. Nechybělo ani kulturní vyžití, o které se již tradičně postarali Porubští trubači - zpívalo se i tančilo. Na závěr naší zahradní slavnosti přijala pozvání také Maruška s maminkou, které byly oficiálně předány víčka z PET lahví, které jsme celý rok sbírali. Den sblížení byl také DNEM OTEVŘENÝCH DVEŘÍ s možností prohlédnout si středisko a nakoupit námi zhotovené výrobky. Celá akce se velmi zdařila, za což děkujeme všem zúčastněným!! 

Víčka pro Marušku

V loňském roce, v měsíci září, se rozhodli klienti našeho denního stacionáře pomoci dobré věci. Poctivě, po dobu 10-ti měsíců sbírali víčka z PET lahví pro 6-ti letou holčičku Marušku Kučerovou upoutanou na rehabilitační vozík. Podařilo se nám nasbírat 4 velké pytle těchto víček! Usměvavá Maruška si pro ně přijela spolu s maminkou a stala se rázem oblíbenou kamarádkou našich klientů. Během Zahradní slavnosti  - dne 16.6.2016 byly víčka oficiálně za účasti zástupců z Magistrátu města Ostravy předány. Výtěžek sběru rodiče použijí na úhradu speciální léčby v lázních Klimkovicích. Jsme finančně podporovaná organizace, která nemá zisk. Nemůžeme pomoci penězi, ale můžeme sbírat víčka a tím podpořit Marušku. Ve sběru budeme pokračovat i nadále a těšit se na další roztomilé setkání s našim milým "maskotem".

100_2730.jpg

Senior-junior-handicapiáda

Dne 3. května jsme se jako každoročně zúčastnili již 9.ročníku  soutěže Senior - junior – hendicap.  Přestože   nám meteorologové předpovídali občasné přeháňky, naštěstí se jim předpověď nevyplnila a sluníčko svítilo celé dopoledne. Pořadatelé si pro  všechny účastníky připravili deset soutěžních disciplín, které byly zaměřeny na postřeh, ale také na logické myšlení. Náročné úkoly všichni plnili svědomitě a se zápalem pro hru. Vyplatilo se. Tým hráčů s Jaroslavem Novotným vybojoval 2.místo  a nádherný stříbrný pohár. Příští rok se uskuteční jubilejní 10. ročník této zábavné soutěže a my se velice na účast těšíme.

img_0748.jpg

Den s dálniční policií

Pro klienty našeho střediska jsme připravili 1.6.2016 velké překvapení. Za zvuku majáků k nám do zahrady dorazilo dálniční policejní vozidlo v civilním provedení, určené pro měření rychlosti. Během chvilky bylo v obklíčení všech přítomných - každý si mohl vyzkoušet, jak se v něm sedí a čím vším je vybaveno. Vyzkoušet si mohli policejní pouta a prohlédnout zbraně. A jelikož jsme účastníky silničního provozu všichni, následovala video-prezentace zaměřená na bezpečnost chodců a cyklistů na silnici. Poté přišly na řadu  všetečné otázky na téma "práce u policie", na které trpělivě odpovídal náš dobrovolný pracovník zaměstnaný u dálniční policie. Tímto mu děkujeme za ochotu  podílet se na realizaci projektu. Zároveň děkujeme řediteli Odboru dopravní policie KŘP Moravskoslezského kraje za podporu konání tohoto projektu. Akce se podařila jak dobrou organizací, tak krásným letním počasím. Po dobrém obědě následovala třešnička na dortu v podobě zmrzlinového poháru.

 

img_0722.jpg

Další fotky najdete ve fotoalbu zde

Stonožkový dvojboj

Ve čtvrtek 26.5.2016 se konal 2. ročník Stonožkového dvojboje v areálu Bowling Parku v Hrabůvce. SPR vyslalo dvě družstva o čtyřech hráčích, které si vzaly za své, obhájit loňský titul. Ani mírné ochlazení nijak neubralo na sportovním duchu našich družstev. Pravidelné tréninky v bowlingu byly znát na našich výkonech. Při minigolfu jsme si tak jisti nebyli, avšak i tak to stačilo na obhájení 1. místa a nově získaného 3.místa. Již nyní se těšíme na příští ročník dvojboje, kdy se budeme snažit opět nezklamat naše příznivce.

bowling.jpg

Na naučné stezce

Jelikož byl v pondělí 23.5.2016 krásný, skoro letní den, nabídli jsme klientům našeho střediska vycházku do blízkého lesa, kterou přijali s nadšením. Tentokrát jsme se vypravili po NAUČNÉ STEZCE - tu lemují informační tabule. Všichni si tak mohli zopakovat, jak se jmenují jednotlivé stromy a jejich plody, čím je nám užitečný les, jak se o něj pečuje a co v něm můžeme vidět. Zpestřením byla soutěž v hodu na cíl (ohniště) šiškami, které jsme během vycházky nasbírali. A na závěr relax a občerstvení v dřevěném lesním altánu. 

3.jpg

Češi do toho !

Jako správní fandové jsme společně dne 17.5.2016 drželi pěsti našemu hokejovému týmu. Češi hráli se Švýcarskem v základní skupině A. Bylo veselo - povzbuzovalo se, fandilo, tleskalo, .... Hokejisté českých barev se snažili a vyhráli k radosti všech klientů SPR 5:4.

2.jpg

Zážitkový seminář

Dne 16.5.2016 se naši zaměstnanci zúčastnili "Zážitkového semináře", který vedla odborná pracovnice KAFIRY - občanského sdružení pro lidi s těžkou vadou zraku a nevidomé. Byly nám v reálu předvedeny kompenzační pomůcky a jejich využívání. Mohli jsme si tak např. vyzkoušet chůzi s bílou holí, několik druhů brýlí simulujících různá zraková postižení, braillovo písmo, atd... Seminář byl pro nás velmi zajímavý, a proto jsme navázali spolupráci s Kafirou a přijali nabídku dalších možných školení. 

lupa.jpg

Turnaj v bowlingu

Ve čtvrtek 19. května 2016 jsme se zúčastnili turnaje v bowlingu v profesionální herně BowlingSky v Ostravě-Porubě. Soupeřilo se jednak v soutěži družstev a jednak i v soutěži jednotlivců, kde byli vyhodnocen nejlepší hráč v kategorii mužů a nejlepší hráčka v kategorii žen. Nejlepší hráčkou v kategorii žen se stala Pavla Krupová  z SPR, v kategorii mužů jsme se neumístili. V soutěži družstev se projevily pravidelné tréninky sportovního oddílu Střediska pracovní rehabilitace „Chachaři“, který vybojoval první, třetí a čtvrté místo. Každý závodník obdržel na závěr turnaje medaili, účastnický list a malý dárek.  Nadále budeme pilně trénovat a těšit se na další turnajovou účast.

img_20160519_131901.jpg

Procházka sadem (rozkvetlým)

Také v měsíci květnu navštěvujeme solnou jeskyni a jelikož nám přálo počasí, rozhodli jsme se toho využít a udělat si malou procházku sadem Dr. Milady Horákové. Klienti poznávali rozkvetlé stromy a keře, ale také obdivovali výtvarná díla moderních autorů v podobě plastik a židovský památník připomínající zrušený židovský hřbitov a krematorium. Sladkou odměnou za příjemně ztrávené dopoledne byla po obědě v DPO - zmrzlina.

4.jpg

Kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách

I v letošním roce jsme uskutečnili další kurz pro pracovníky v sociálních službách. Probíhal od února do dubna 2016. Tohoto kurzu se zúčastnili nejen ostravští zájemci, ale také dva pracovníci z okresu Bruntál, kteří tento kurz potřebují pro výkon svého povolání. Kurz probíhal formou přednášek, seminářů, workshopů. V rámci kurzu se frekventanti zúčastnili mezinárodního turnaje handicapovaných sportovců ve florbalu a také exkurze specializovaného pracoviště střední školy pro žáky s handicapem. Dále jim byla umožněna prohlídka jednotlivých tříd i pracovišť  Praktické školy :  cvičná kuchyně, počítačová výuka apod. 7.4.2016 všichni účastníci kurzu úspěšně složili závěrečnou zkoušku a nyní se mohou již plně věnovat svému povolání pracovníka v sociálních službách.

20160407_085236.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Předvelikonoční víkend

Předvelikonoční víkend byl pro naše zaměstnance ve znamení vzdělávání. Navštívili jsme Střední školu prof. Z.Matějčka, s kterou úzce spolupracujeme. Nejdříve jsme fandili na mezinárodním turnaji družstvu školních handicapovaných florbalistů, kteří podávali maximální výkony. Poté nám byla nabídnuta exkurze nově zrekonstruovaného bazénu, posilovny a zázemí pedagogů. A na závěr naše návštěva směřovala do prostor praktické školy, kde jsme si prohlédli cvičnou kuchyni, učebnu s interaktivní tabulí a třídy s možností výuky ve venkovním altánku. Exkurze pro nás byla velkým přínosem a  uvítali jsme také pozvání na náhled do hodin vyučování.

b.jpg

Centrum trénování paměti

V úterý 1.3.2016 se vybraná skupina klientů vydala do  "Centra trénování paměti" na Bulharské ulici, čímž jsme navázali na dlouholetou spolupráci s Mens Sanou. Prostřednictvím nejrůznějších cvičení, počítačových programů a kognitivních pomůcek byla procvičována a posilována paměť, soustředění, logické uvažování, ale také slovní zásoba. Pro klienty bylo náročné udržet hodinovou pozornost, ale vše výborně zvládli a moc se jim zde líbilo. V budoucnu se budeme snažit tuto zajímavou aktivitu dle možností pravidelně opakovat.

centrum-pameti-1.jpg

centrum-pameti-3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cvičná kuchyně

Také v tomto roce využíváme prostory naši cvičné kuchyně. Vaření klienty baví a do práce se zapojí vždy celá skupina pod vedením a dohledem klíčového pracovníka. Naposledy si dle vlastní chuti vybrali těstovino

vý salát se zeleninou a salámem. O tom, že se opravdu všichni snažili a svačinka se povedla, svědčila skutečnost, že si každý nejméně jednou přidal. Pomoc a práce v kuchyni přispívá k rozvoji samostatnosti každého z nich. Už se těšíme, na čem si pochutnáme příště.

vareni-3.jpg

 

Opravy vodoinstalace

Začátkem letošního roku se v prostorách SPR uskutečnila oprava vodoinstalace, která přispěje k většímu komfortu našich klientů. Do provozu byly dány 2 bojlery, které nahradily zastaralou vodoinstalaci na WC. Oprava byla hrazena z prostředků MMO. Děkujeme tímto vlastníku budovy, zejména odboru technické správy majetku za vstřícnost a bezproblémový průběh celé realizace. Opravu provedla firma Bytprům zcela profesionálně.

img_0698.jpgimg_0695.jpg

Návštěva divadelního představení

Za kulturou jsme se vydali 1.2.2016 do loutkového divadla v Ostravě. Na programu bylo představení "ŠARYK" - vytvořené na motivy románu Janusze Przymanowského "Čtyři tankisté a pes", které nás vtáhlo do období druhé světové války. Představení bylo příjemným zpestřením pro klienty našeho střediska. Do divadla se vždy rádi vracíme a ceníme si přístupu personálu k našim specifickým potřebám.

img_0679.jpg

Oddíl stolního tenisu

V měsíci lednu jsme obnovili tréninky STOLNÍHO TENISU, které se v minulých letech těšily velké popularitě. Budou probíhat jednou za týden, případně 14 dnů v nedalekém Centru volného času. Do kroužku stolního tenisu bude docházet 10 klientů, kteří mají k dispozici 4 hrací stoly. Všichni pilně trénují pod vedením trenéra, aby na výbornou reprezentovali naše středisko v turnajích.

3.jpg

Centrum volného času

Od ledna 2016 nám bylo umožněno pravidelně docházet do Centra volného času. Zde mají klienti možnost provozovat ve dvou hernách mnoho aktivit. K dispozici jsou stoly na stolní tenis, elektronické šipky, kulečník, biliard, počítačové hry, internet a stolní deskové hry. Je to příjemné páteční zpestření po náročném pracovním týdnu, na které se všichni moc těší.

1.jpg