Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uskutečněné akce v roce 2015

Vítáme Vás na našich webových stránkách, kde Vás budeme seznamovat s děním ve Středisku pracovní rehabilitace vportrait_1_1285798995.jpg roce 2015 , nejnovější aktuality jako první 

VÁNOČNÍ POSEZENÍ, ROZLOUČENÍ S ROKEM 2015

Již tradičně se setkáváme u vánočního stromečku s punčem a cukrovím. Atmosféra byla podtržena vánočními koledami, pohádkou Mrazík. Rovněž si klienti letos vytvářeli vánoční přáníčka pro své blízké a nechyběl ani dopis „Ježíškovi“.

                 bez-nazvu.jpg

AUKCE - DRAŽBA

Vážení přátelé a příznivci Střediska pracovní rehabilitace, i v letošním roce jsme se zapojili do aukce-dražby  v projektu Advent plný andělů, který proběhne 3.12.2015 od 15,00 hodin ve víceúčelové hale Gong. Předmětem v aukci je náš předmět – Drátkovaný andílek. Za projevený zájem o náš výrobek předem děkujeme. Odkaz na aukci :   http://www.kridleni.cz/5-aukce Děkujeme za přízeň a přejeme příjemnou dražbu.

SPORTOVNÍ OLYMPIÁDA 2015

Dne 12.11.2015 proběhl v herně BowlingSky  v Ostravě – Porubě,  XII. ročník img_0514.jpgsportovní olympiády handicapovaných sportovců v bowlingu. Akce byla uskutečněna pod záštitou KÚ MSK, Krajské organizace SPMP MSK  a Pekařství Boček. Pořadatel - Sportovní klub SPR Ostrava  CHACHAŘI zvládl tuto velkou akci na výbornou. XII.ročníku sportovní olympiády se zúčastnilo 12 sportovních klubů z MSK a 2 sportovní kluby z Olomouckého kraje. Akce se zúčastnilo více jak 72 sportovců a jejich fanoušků. Celková účast : 14 družstev + doprovody + hosté.O účastníky sportovního klání bylo opět dobře postaráno: přítomným se dostalo pohoštění spolu s teplým obědem a pitným režimem. Sportovní klub Chachaři ze Střediska pracovní rehabilitace Ostrava  obhájil loňské vítězství, opětovně získal zlatou medaili !

NEZISKOVKA ROKU

neziskovka.pngZástupci SPR-DS, o.p.s. přijali pozvání na slavnostní vyhlášení vítězů ocenění Neziskovka roku 2015, které proběhlo v úterý 3. listopadu 2015 v hlavním sále Valdštejnského paláce na adrese Valdštejnské náměstí 17/4, Praha 1. Večerem provázel moderátor Jiří Zeman z Divadla Archa. Účast na tomto setkání nám umožnila seznámit se s fungováním a kvalitou špičkových organizací působících v neziskovém sektoru. Vážíme si toho, že jsme reprezentovali jako jediná organizace MSK.

VÝSTAVA "ŽIVOT BEZ BARIÉR"

img_0500.jpgV pátek 16.10.2015 jsme se střediskem podnikli výlet na Černou louku za účelem návštěvy výstav. A byly hned dvě - "Život bez bariér" a "Kreativ Ostrava". Na první výstavě se prezentovaly firmy zabývající se výrobou přístrojů a pomůcek pro handicapované a organizace nabízející volnočasové aktivity a služby pro handicapované a seniory. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet, jak se žije s postižením, podívat se na dovednosti img_0506.jpgasistenčního psa a canisterapii. Druhá výstava nabízela workshopy, handmade výrobky a materiály na různé tvoření. Klienti si mohli pod odborným dohledem něco vyrobit, zkusit různé kreativní techniky nebo si koupit již hotové ruční výrobky. Bonbónkem na dortu byl výborný oběd v nedaleké restauraci "U Eifelovky", kde se podávala houbová polévka, řízek s bramborem a oblohou. Všichni tak oprášili znalosti společenského chování. Touto zdařilou akcí jsme načerpali další podněty pro naší tvořivou a kreativní práci ve středisku.

ÚSPĚŠNÁ REPREZENTACE SPR - SPORTOVNÍHO KLUBU CHACHAŘI

SK Chachaři se v úterý 6. 10. 2015 zúčastnili IX. ročník turnaje v sálové kopané „O pdscn6674.jpgohár Santé“, který proběhl v Městské sportovní hale Slávie v Havířově. Jednalo se o soutěž osmi fotbalových týmů, složených z hendikepovaných sportovců a partnerů z řad dobrovolníků nebo zaměstnanců organizace. Naši sportovci po skvělém výkonu v základní skupině vybojovali tři cenná vítězství nad silnými soupeři. Střelecky se prosadili Lukáš a Standa, kteří své útočné role zvládli na výbornou. Po utkáních 2:0, 1:0 a 1:0 zaslouženě postoupili přímo do finále a výsledkem je stříbrná pozice turnaje. Zástupci SK Chachaři i jejich trenérský doprovod tato vydařená reprezentace nadchla, a proto se rozhodli společně trénovat a příští rok se této akce opět zúčastnit.

EVROPSKÉ DNY HANDICAPU

V pondělí 5.10.2015 jsme se vydali do Ostravy na Masarykovo náměstí - začaly img_0481.jpg"Evropské dny handicapu" a my nemohli chybět. Týden zahájil Jarmark s prodejními a reklamními stánky podobných zařízení jako je naše. Od této akce jsme si slibovali mnohé, ale Jarmark nebyl úplně dle našich představ. Klienti si alespoň obešli a prohlédli historický střed města, ve kterém bydlíme. 

VAŘENÍ VE STŘEDISKU A SOLNÁ JESKYNĚ
Na přelomu září a října vykonávali v našem středisku praxi studenti ze střední školy. img_0476.jpgNa závěr svého pobytu si připravili společné vaření  s klienty ve cvičné kuchyni. Budovou se prolínaly vůně slané i sladké a všichni si vyzkoušeli kuchařské umění. Na "menu dne" byly sladké muffiny s čokoládou a lahodní pizza šneci. Všem moc chutnalo.

V letošním školním roce pokračujeme od 1.října 2015 v návštěvách solné jeskyně "Halos" v Ostravě. Pravidelně, jednou za 14 dnů posilujeme 45 minut imunitu v příjemném prostředí jeskyně za zvuku relaxační hudby. Klienti odpočívají na polohovacím lehátku a vdechují vlhký slaný vzduch, který působí blahodárně na dýchací cesty. Prostředí jeskyně vnímají klienti velmi dobře a rádi se sem vracejí. 

DIVADLO LOUTEK

Nejvítanější zářijovou akcí bylo dne 23.9.2015 představení "Perníková chaloupka" v img_0443.jpgdivadle loutek v Ostravě. Pohádka od bratří Grimmů ve verších V.Renče byla kouzelná a vrátila nás zpět do dětství. Jeníčkovi a Mařence se nakonec podařilo strčit Ježibabu do pece... Měli jsme štěstí vidět také pohádkový orloj v průčelí divadla, který se spouští každou sudou hodinu. Budeme se snažit o zařazení našeho střediska na další divadelní hru.

POŽÁRNÍ DEN V SPR

Krátce po 9. hodině se 17.září 2015 v našem středisku ozvalo volání "Hoří!!". porarni-den.jpgJednalo se o cvičný poplach, kterým začal náš "Požární den". Po skupinách jsme ve výborném čase opustili středisko a společně se sešli na zahradě. Zde na nás čekal požární technik a paní ředitelka se stopkami. Další částí tohoto cvičení bylo hašení požáru pomocí práškového hasicího přístroje, které si mohli vyzkoušet také dobrovolníci z řad klientů. 

CENTRUM TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI

Dne 8.9.2015 se naše středisko zúčastnilo slavnostního otevření "Centra trénování 20150904_100911.jpgpaměti" společnosti MENS SANA v Ostravě - Porubě na Bulharské ulici, které zahajoval náměstek primátora Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. Prostřednictvím nejrůznějších cvičení, počítačových programů a kognitivních pomůcek zde klienti budou moci posilovat paměť nebo slovní zásobu. Nové centrum jsme si prošli, podívali se na vystoupení skupiny Třesk a pochutnali si na domácím rautu. V budoucnu rádi využijeme nabízené aktivity tohoto zařízení.

VÍČKA PRO MARUŠKU

Klienti našeho denního stacionáře – SPR Ostrava rádi pomáhají druhým. Proto jsme maja_vozik2.jpgse rozhodli pomáhat „užitečně“ – holčičce, která se jmenuje Maruška KUČEROVÁ (6 let) a díky dětské mozkové obrně je upoutána na vozíček. Aby její psychomotorický vývoj postupoval, potřebuje speciální pomůcky a rehabilitační pobyty, na které rodiče nemají finance. Sběrem víček pomůžeme přispět Marušce na úhradu pomůcek nebo léčbu v lázních. Jsme finančně podporovaná organizace, která nemá zisk. Nemůžeme pomoci penězi, ale můžeme sbírat víčka a tím Marušce pomoci.

REHABILITAČNÍ POBYT HOTEL MARTINÁK

Letní ozdravný rehabilitační pobyt klientů Střediska pracovní rehabilitace proběhl ve img_0385.jpgdnech 18.7 – 23.7.2015. Zúčastnilo se ho celkem 25 dotovaných osob. Program týdenního pobytu byl předem písemně zpracován a zaměřen na osamostatňování lidí s mentálním postižením. Lze konstatovat, že ozdravný pobyt zcela splnil očekávání: u klientů došlo ke zlepšení v sebeobsluze, dodržování hygienických návyků, k celkové regeneraci tělesné schránky. Akce byla podpořena ÚMob Poruba a Arcelor-Mittalem Engineering Products Ostrava s.r.o. Denní programy byly pestré -  turistika, plnění úkolů sportovních úkolů. Koupání v bazénu, večer s písničkou, sbírání lesních plodů a nakonec i výlet. Počasí nám přálo a tak jsme ani nepostřehli, že máme za sebou prvý, čtvrtý a poslední den rehabilitačního pobytu. Ani se nám nechtělo věřit, že se již musíme vrátit domů. Vracíme se neradi, ale plni zážitků. Všichni si odnášejí krásné vzpomínky na rehabilitační pobyt, plný veselí, soutěžení, her. Na závěr všichni projevili spokojenost s průběhem pobytu, taktéž jejich zákonní zástupci vyslovili poděkování za zdárný průběh a bohatý program, který připravili pracovníci SPR a péči, kterou věnovali jejich rodinným příslušníkům.

NOVÍ KVALIFIKOVANÍ PRACOVNÍCI

Konečně jsme se dostali ke dni „D“ – tak se vyjádřili absolventi Kvalifikačního kurzu img_0286.jpgpro pracovníky v sociálních službách. Po třech náročných měsících, kdy účastníci kurzu věnovali veškerý svůj volný čas studiu, je tu závěr. Všichni zúčastnění kurzisté splnili uložené požadavky: zúčastňovali se povinných přednášek, seminářů, u organizací, které se věnují práci s handicapovanými vykonali odbornou 100 hodinovou praxi, složili písemné a ústní zkoušky, odevzdali seminární práci, kterou při ústním pohovoru obhajovali.Všem absolventům kurzu gratulujeme a rovněž děkujeme lektorům a odborné komisi.

PRÁZDNINOVÝ PROVOZ
 
img_0296.jpg

Jako každým rokem je pečlivě plánován a v letních měsících zaměřen především na poznávací výlety, hry, zábavu. Ke krásným zážitkům letošního provozu patřil určitě den věnovaný jízdě na koních. Do střediska zavítala paní Kateřina Gazdová, která pro klienty připravila v rámci hippoterapie léčebné jízdy po naší zahradě

Červnové setkání

Dne 25.6.2015 proběhla již 20.setkání - Zahradní slavnost, která letos probíhala img_1858.jpgpod názvem “Den sblížení“. Počasí nám přálo a tak se mohly uskutečnit všechny připravené programy. Hlavními pořadateli byli SPR a SPMP Ostrava a dobrovolníci obou organizací,   a tak se na zahradě denního stacionáře rozjela velká párty :  klientům se předávalo osvědčení, střídaly se soutěže, rozdávaly se odměny, drobné dárky, opékaly buřty, podávala čepovaná kofola. Bylo připraveno i překvapení ve formě známého lidového řezbáře, který přímo na místě vytvářel sochy ze dřeva (ovečka, sova, orel, čáp, volavka, sova). Nechyběla rovněž ukázka práce s motorovou pilou, řezání na čas, opracování špalku. Velký aplaus sklidilo vystoupení žesťového souboru žáků ZUŠ J.Valčíka ,„Porubští trubači“, kteří pod vedením dirigenta Pavla Zatloukala, nemalou měrou přispěli k záměru akce: integrace zdravotně postižených se zdravou populaci. Také všichni uvítali dobrovolného pracovníka CDS Ostrava slečnu Danu Masnicovou, která akci zpestřila malováním na obličej, čili facepaitingem.). Celá akce proběhla v příjemné atmosféře i díky empatii hostů k našim zdravotně postiženým uživatelům sociálních služeb i hostům. Porubští trubači krásně pro radost pořadatelů, klientů, zákonných zástupců lidí se zdravotním postižením, rodičů, rovněž tak náhodných chodců, která hudba přilákala, žáků z blízké MŠ a ZŠ. Celé dopoledne provázela tvořivost, soutěžení a radost z pohybu – tanec s hudbou.    FOTEČKY

JARNÍ TURNAJ V BOWLINGU

Na začátku června proběhl jarní turnaj v bowlingu, který se konal v bowlingové img_0168.jpgherně SKY VLTAVA.Setkalo se celkem 84 účastníků, kteří byli rozděleni do 18-ti soutěžních družstev. Kromě Moravskoslezského kraje byl zde zastoupen ve dvou družstvech i kraj Olomoucký. Atmosféra soutěže byla přátelská, ale byla z ní cítit také soutěživost a touha po vítězství. Pravidelné tréninky v bowlingu se CHACHARŮM vyplatily, neboť si odnesli poháry za 1., 2. a třetí místo. Radost byla obrovská.   pár foteček

HANDICAPIÁDA
V pátek 29.března se skupina klientů SPR zúčastnila 8.ročníku Handicapiády v img_0138.jpgdomově seniorů ASTRA. Každý soutěžní tým byl zastoupen členem základní školy, domova seniorů a handicapovaným.Letošní ročník byl motivován večerníčkem, který slaví 50 let výročí. Jednotlivé disciplíny byly zaměřeny na postřeh, odhad a šikovnost účastníků. Nechyběla také disciplína v poznávání večerníčkových postav.Zpestřením byla účast Porubských Trubačů, kteří vyplnili čas před vyhlášením výsledků.Z našich klientů si odnesli první místo - Zdenek Marchlík a druhé místo - Jan Lanta
SOLNÁ JESKYNĚ
Na čtvrtek 28.5.2015 připadla poslední návštěva solné jeskyně  HALOS v Ostravě. solna-jeskyne-3.jpgDocházeli jsme sem pravidelně od října 2014 každých 14 dnů. Věříme, že relaxační pobyt určený na regeneraci dýchacího systému v příjemném prostředí prospěl všem účastníkům. Za pěkného počasí jsme si výlet zpestřili procházkou v blízkém parku. Doufáme, že v rámci možností budeme moci klientům návštěvy v solné jeskyni nabídnout opět na podzim.
ABILYMPIÁDA
Ve středu 27.5.2015 se v našem středisku uskutečnila  ABILYMPIÁDA , což je img_0058.jpgpravidelná akce plná soutěží. Klienti se rozdělili do osmi družstev a měřili své síly v osmi disciplínách. Závodilo se v zabíjení hřebíků, oblékání, hádání předmětů, skládání hlavolamů a slov, přiřazování a skákání panáka. A to nebylo zdaleka vše. Své kuchařské dovednosti vyzkoušeli soutěžící přímo v naší cvičné kuchyni. Každé družstvo si ozdobilo dort a připravilo tác jednohubek. Všichni se skvěle pobavili, procvičili v dovednostech a pochutnali si na dobrotách, které vytvořili. Vítaná byla i pomoc studentů a dobrovolníků, kterým tímto moc děkujeme
TVŮRČÍ DÍLNY
V úterý 28.4.2015 se část klientů zúčastnila posledních tvůrčích dílen ve středisku img_0030.jpgO.Jeremiáše v tomto školním roce. Paní lektorka si tentokrát pro nás připravila BERUŠKU v podobě zápichu. Postup byl jednoduchý - na načerněnou polystyrénovou polokouli se postupně nalepovaly krovky polepené sedmi tečkami, hlava s dokresleným obličejem a přilepeným nosem (bambulka), nohy z modelovacích plyšových drátků a tykadla. Nakonec se beruška napíchla na špejli a bylo hotovo. Klienti byli spokojeni, neboť se výrobek všem krásně podařil.
JARNÍ VYCHÁZKA
V pátek 24.4.2015 jsme s klienty opustili prostory střediska a vydali se pozorovat jarní img_0020.jpgpřírodu. Celý měsíc duben jsme si povídali a soutěžili na téma "JARO" a není nic poučnějšího, než vidět vše v reálu. Vydali jsme se do nedalekého lesního parku pozorovat změny, které se v přírodě udály. Klienti se učili poznávat rozkvétající rostliny a stromy, naslouchali zvukům ptáků a hledali je na stromech. Odpočinuli si v krásném dřevěném altánu s výhledem do svěží zeleně lesa. Při tom se příjemně odreagovali a nasáli krásnou atmosféru probouzející se přírody. Všem se jarní vycházka velmi líbila a my doufáme, že si z ní klienti odnesli pár užitečných vědomostí.
 Vědomostní soutěž

Sbez-nazvu.pnge začátkem nového ročního období jsme si ve středisku oprášili vědomosti na téma „JARO“. Kdy začíná, co se děje s přírodou, zvířaty, jaké je počasí, atd… Celý týden jsme si o jaru četli, povídali a vyráběli. Na konci týdne se klienti rozdělili do dvou skupin a odpovídali na dané otázky, skládali hádanky a luštili doplňovačky. Všichni jsme se skvěle bavili a užili si legrace. Jak tato soutěž dopadla? Nebylo důležité vyhrát, ale zúčastnit se … tudíž vyhráli všichni a ocenili odměnu v podobě sladkostí

 Gastronomie

Jedním z cílů našeho střediska je také pomoc a příprava klientů k samostatnému var.1.jpgživotu. Proto pravidelně využíváme naší plně vybavené cvičné kuchyně. Do vaření zapojujeme všechny klienty bez rozdílu postižení. V tomto roce po vzájemné domluvě byly vybrány 3 recepty – v každé skupině jeden. První skupina připravovala nudlový salát se salámem a zeleninou, druhá skupina pekla v toastovači dva druhy toastů – „na sladko“(s jablkem) a „na slano“ (s uzeninou) a třetí skupina vyráběla vajíčkovo-salámovou pomazánku. Kvalitu, vzhled a chuť hodnotili „degustátoři“ z jiných skupin. Vše chutnalo skvěle!

Pečení k MDŽ

Blížil se den MDŽ a klienti z našeho střediska přemýšleli, co vyrobit pro potěšení pec.1.jpgsvých maminek. Nakonec se rozhodli pro něco praktického – sladkého k snědku. Z lineckého těsta tvořili srdíčka potřená marmeládou, vůně se linula celou budovou. Všichni se moc snažili, aby se dárek líbil a také chutnal. Doufáme, že srdíčka uspěla a maminky ocenily snahu svých potomků. 

Praxe studentů středních a vysokých škol

Středisko pracovní rehabilitace umožňuje ve svém zařízení praxi studentů středních a vysokých škol. Studijní obory  - Sociální činnost  na SŠ Prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě , a studijní obor Zdravotně – sociální pracovník na Ostravské univerzitě , připravuje studenty pro činnosti spojené s poskytováním sociálních služeb a pomoci zdravotně a sociálně handicapovaným lidem. Na praxi seznamujeme  studenty  především  s výchovně nepedagogickými  činnostmi v zařízení, jak vést a podporovat  soběstačnost  klienta a jeho sebeúctu. Odborná praxe je nedílnou součástí odborné přípravy, která též napomáhá při formování žádoucích osobnostních vlastností pracovníka v sociálních službách. Praxe utváří žádoucí postoje ve vztahu k ostatním spoluobčanům, rozvíjí schopnost jednat s lidmi (nejen s klienty, ale též se spolupracovníky).

Tvůrčí dílny 

Každý měsíc se jedna ze skupin SPR účastní „Tvůrčích dílen“ ve Středisku volného dscn3239.jpgčasu na ul. O.Jeremiáše. Pokaždé nás čeká překvapení v podobě jiného výrobku. V měsíci lednu klienti vyráběli veselého klauna jako zápich do květináče. V měsíci  únoru si každý vyhotovil karnevalovou čepici z papíru připomínající kuře. V měsíci březnu to byl velikonoční zajíček z jednorázového papírového talíře a klienti si mohli vybrat, zda ho chtějí houpacího či v podobě zápichu. Ve tvůrčích dílnách se skupiny střídají a během roku je každý navštíví několikrát. Všichni se vždy těší, že si odnesou něco vlastnoručně vyrobeného domů. 

Solná jeskyně Halos

dscn3149.jpgNěkteří naši klienti navštěvují pravidelně Solnou jeskyni Halos, která je umístěna v  Domě kultury města Ostravy-Amfiteatr. Po vstupu do solné jeskyně na Vás dýchne nenapodobitelná atmosféra. Všude na stěnách i na podlaze jeskyně je sůl, tlumené světlo prosvítá skrze solné kameny na zdech, z reproduktorů se line relaxační hudba a pak už stačí jen usednout  či ulehnout do připravených křesel a lehátek a nechat na svůj organismus působit léčebné prostředí jeskyně. 

Návštěva Planetária

Ve středu 11.2.2015 pořádalo středisko SPR návštěvu hvězdárny v Krásném Poli. img_20150211_082624.jpgPřepravovali jsme se objednaným autobusem, který nás zavezl přímo před vchod nově zrekonstruované budovy. V planetáriu byl pro klienty připravený program "na míru". Po seznámení s postavením hvězd a hvězdných znamení na zimní noční obloze, nám byl promítnut film "Astronaut". Ten podrobně seznamoval s přípravou kosmonautů na let do vesmíru a živě přiblížil jejich nepříjemné pocity při přeletu atmosféry a pobytu ve stavu beztíže. Po skončení programu v promítacím sále jsme se přesunuli na výstavu v přilehlých místnostech. Tam se klienti mohli pomocí pomůcek a přístrojů přiblížit životu a podmínkám ve vesmíru. Pro všechny to byl fascinující zážitek s možností vyzkoušet něco nového. Už nyní se těšíme na další překvapení v podobě výletu.

Bowling a opět bowling
Sportovní klub Střediska pracovní rehabilitace Chachaři má ve svých řadách i dscn3019.jpgbowlingové hráče, kteří se v letošním roce připravují na dva jejich vrcholní turnaje. První se uskuteční v průběhu května 2015 a ten nejhlavnější " Sportovní olympiáda v bowlingu, její 11. ročník se plánuje na listopad 2015. Vzhledem k dosavadním úspěchům v předchozích olympiádách, nechceme tzv. usnout na vavřínech. Proto pravidelně dvakrát do měsíce chodíme trénovat do herny BowlingSky v Ostravě-Porubě. Naším cílem, kromě poctivé přípravy na jednotlivé turnaje,  je i zlepšení fyzické kondice